Collection: Mathematics

How does your love for mathematics manifest itself? Do you find yourself with a bookshelf full of hardcover volumes or chock-full shelves that are used as decoration only because they're so tall and wide, not to mention deep. If this sounds like something up close and personal in which we can see just how much time was invested then congratulations: You've found the right place at last! Here on our website there's always more than meets the eye; every item has been carefully selected by us (and sometimes even filtered) based either online reviews from satisfied customers such as yourself - who knows what might be waiting inside...including perhaps some rare collectibles worth treasuring forever?!
166 products
  • Spectrum Critical Thinking for Math, Grade 4
    Regular price
    $7.55
    Sale price
    $7.55
    Regular price
    $9.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Write and Wipe Counting: Scholastic Early Learners (Write and Wipe)
    Regular price
    $8.94
    Sale price
    $8.94
    Regular price
    $8.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • AP Calculus Flashcards, Fourth Edition: Up-To-Date Review and Practice + Sorting Ring for Custom Study
    Regular price
    $29.99
    Sale price
    $29.99
    Regular price
    $29.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • The Mammoth Book of Math Activities for Minecrafters: Super Fun Addition, Subtraction, Multiplication, Division, and Code-Breaking Activities!--An Uno
    Regular price
    $19.99
    Sale price
    $19.99
    Regular price
    $19.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Investigate Math: Grade 5: Open-Ended Math Problems to Develop Flexible Thinking Skills
    Regular price
    $11.99
    Sale price
    $11.99
    Regular price
    $11.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Write-On Wipe-Off Let's Try Multiplication
    Regular price
    $12.99
    Sale price
    $12.99
    Regular price
    $12.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Brazaletes Para Los Hermanos de Bina / Bracelets for Bina's Brothers
    Regular price
    $15.99
    Sale price
    $15.99
    Regular price
    $15.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • The Beginner's Bible Preschool Math Workbook: Practice Numbers, Addition, Subtraction, Math Readiness, and More
    Regular price
    $9.99
    Sale price
    $9.99
    Regular price
    $9.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • STATS to Blow Your Mind!: And Everyone Else You're Talking to
    Regular price
    $18.95
    Sale price
    $18.95
    Regular price
    $18.94
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Can Fish Count?: What Animals Reveal about Our Uniquely Mathematical Minds
    Regular price
    $30.00
    Sale price
    $30.00
    Regular price
    $29.99
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Los Animales No Se Dormian / The Animals Would Not Sleep
    Regular price
    $15.99
    Sale price
    $15.99
    Regular price
    $15.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Painless Statistics
    Regular price
    $16.99
    Sale price
    $16.99
    Regular price
    $16.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Arithmechicks Take a Calculation Vacation: A Math Story
    Regular price
    $12.99
    Sale price
    $12.99
    Regular price
    $12.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Chutes and Ladders: Counting Up and Down: (Hasbro Board Game Books, Preschool Math, Numbers, Pull-The-Tab Book)
    Regular price
    $10.99
    Sale price
    $10.99
    Regular price
    $10.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Geometry: 1001 Practice Problems for Dummies (+ Free Online Practice)
    Regular price
    $29.99
    Sale price
    $29.99
    Regular price
    $29.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Mammoth Math: Everything You Need to Know about Numbers
    Regular price
    $19.99
    Sale price
    $19.99
    Regular price
    $19.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Hidden Games: The Surprising Power of Game Theory to Explain Irrational Human Behavior
    Regular price
    $32.00
    Sale price
    $32.00
    Regular price
    $31.99
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Again, Essie?
    Regular price
    $15.99
    Sale price
    $15.99
    Regular price
    $15.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Arithmechicks Take Away: A Math Story
    Regular price
    $12.99
    Sale price
    $12.99
    Regular price
    $12.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Shape: The Hidden Geometry of Information, Biology, Strategy, Democracy, and Everything Else
    Regular price
    $18.00
    Sale price
    $18.00
    Regular price
    $17.99
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Stem Baby: Math: (Stem Books for Babies, Tinker and Maker Books for Babies)
    Regular price
    $9.99
    Sale price
    $9.99
    Regular price
    $9.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Second Grade Math with Confidence Bundle
    Regular price
    $62.90
    Sale price
    $62.90
    Regular price
    $62.89
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Arithmechicks Add Up: A Math Story
    Regular price
    $12.99
    Sale price
    $12.99
    Regular price
    $12.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • How to Survive Middle School: Math: A Do-It-Yourself Study Guide
    Regular price
    $16.99
    Sale price
    $16.99
    Regular price
    $16.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • A Divine Language: Learning Algebra, Geometry, and Calculus at the Edge of Old Age
    Regular price
    $29.00
    Sale price
    $29.00
    Regular price
    $28.99
    Unit price
    per 
    Sold out
  • The Ten Equations That Rule the World: And How You Can Use Them Too
    Regular price
    $19.99
    Sale price
    $19.99
    Regular price
    $19.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Luna Y Su Riquísimo Dim Sum / Luna's Yum Yum Dim Sum
    Regular price
    $15.99
    Sale price
    $15.99
    Regular price
    $15.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Math with Bad Drawings: Illuminating the Ideas That Shape Our Reality
    Regular price
    $27.94
    Sale price
    $27.94
    Regular price
    $27.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Un Elefante: Numbers-Numeros: Numbers- Numeros
    Regular price
    $9.94
    Sale price
    $9.94
    Regular price
    $9.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Scholastic Success with Math Tests Grade 3
    Regular price
    $6.94
    Sale price
    $6.94
    Regular price
    $6.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • How to Be Good at Math Workbook Grades 2-3
    Regular price
    $12.94
    Sale price
    $12.94
    Regular price
    $12.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • The Signal and the Noise: Why So Many Predictions Fail--But Some Don't
    Regular price
    $19.95
    Sale price
    $19.95
    Regular price
    $19.99
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Mates Divertidas: Juegos, Proyectos Y Manualidades Para Aprender En Casa
    Regular price
    $19.94
    Sale price
    $19.94
    Regular price
    $19.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Simply Math
    Regular price
    $16.94
    Sale price
    $16.94
    Regular price
    $16.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Wipe-Clean First Numbers and Counting (Peppa Pig)
    Regular price
    $9.94
    Sale price
    $9.94
    Regular price
    $9.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Too Many Pigs in the Pool
    Regular price
    $17.94
    Sale price
    $17.94
    Regular price
    $17.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • One, Two, Three O'Clock, Rock: A First Number Book for Cool Kids
    Regular price
    $9.90
    Sale price
    $9.90
    Regular price
    $9.94
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Coding + Math: Strengthen K-5 Math Skills with Computer Science
    Regular price
    $38.94
    Sale price
    $38.94
    Regular price
    $38.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Flipped Learning for Math Instruction
    Regular price
    $14.94
    Sale price
    $14.94
    Regular price
    $14.98
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Complete Multiplication Workbook: Understand Key Concepts with Review and Practice
    Regular price
    $8.94
    Sale price
    $8.94
    Regular price
    $8.98
    Unit price
    per 
    Sold out